وبلاگ

تغيير نگرش‌ها و برداشت‌ها

امیررضا آرمیون کتاب «مـن و مـا!» ٢٠ خرداد ١٣٩٣ 1 عدد 3131 بار
تغيير نگرش‌ها و برداشت‌ها

 

تغيير نگرشها و برداشتها

 انيشتين مىگويد: «آنچه در مغزتان مىگذرد، جهانتان را مىآفريند.»

«استفان كاوى» (از سرشناسترين چهرههاى علم موفقيت) احتمالا با الهام از همين حرف انيشتين است كه مىگويد: «اگر مىخواهيد در زندگى و روابط شخصىتان تغييرات جزئى به وجود آوريد، به گرايشها و رفتارتان توجه كنيد؛ اما اگر دلتان مىخواهد قدمهاى كوانتومى برداريد و تغييرات اساسى در زندگىتان ايجاد كنيد، بايد نگرشها و برداشتهايتان را عوض كنيد.»

او حرفهايش را با يك مثال خوب و واقعى، ملموستر مىكند:

صبح يك روز تعطيل در نيويورك سوار اتوبوس شدم. تقريبآ يك سوم اتوبوس پر شده بود. بيشتر مردم آرام نشسته بودند و يا سرشان به چيزى گرم بود و در مجموع فضايى سرشار از آرامش و سكوتى دلپذير برقرار بود تا اينكه مرد ميانسالى با بچههايش سوار اتوبوس شد و بلافاصله فضاى اتوبوس تغيير كرد!

بچههايش داد و بيداد راه انداختند و مدام به طرف همديگر چيزى پرتاب مىكردند. يكى از بچهها با صداى بلند گريه مىكرد و يكى ديگر روزنامه را از دست اين و آن مىكشيد و خلاصه اعصاب همهمان توى اتوبوس خرد شده بود. اما پدر آن بچهها كه دقيقآ در صندلى جلويى من نشسته بود، اصلا به روى خودش نمىآورد و غرق در افكار خودش بود!

بالاخره صبرم لبريز شد و زبان به اعتراض باز كردم كه «آقاى محترم! بچههايتان واقعآ دارند همه را آزار مىدهند. شما نمىخواهيد جلويشان را بگيريد؟»

مرد كه انگار تازه متوجه شده بود چه اتفاقى دارد مىافتد، كمى خودش را روى صندلى جابهجا كرد و گفت: «بله، حق با شماست. واقعآ متأسفم. راستش ما داريم از بيمارستانى برمىگرديم كه همسرم ــ مادر همين بچهها ــ نيم ساعت پيش در آنجا فوت كرده است... من واقعآ گيجم و نمىدانم بايد به اين بچهها چه بگويم. نمىدانم كه خودم بايد چهكار كنم...» و بغضش تركيد و اشكش سرازير شد.

استفان كاوى بلافاصله پس از نقل اين خاطره مىپرسد:

صادقانه بگوييد آيا اكنون اين وضعيت را بهطور متفاوتى نمىبينيد؟ چرا اينطور است؟ آيا دليلى به جز اين دارد كه نگرش شما نسبت به آن مرد عوض شده است؟

و ادامه مىدهد كه:

راستش من خودم هم بلافاصله نگرشم عوض شد و دلسوزانه به آن مرد گفتم كه «واقعاً مرا ببخشيد، نمىدانستم. آيا كمكى از دست من ساخته است؟ و...»

اگر چه تا همين چند لحظه پيش ناراحت بودم كه اين مرد چطور مىتواند تا اين اندازه بىملاحظه باشد، اما ناگهان با تغيير نگرشم همهچيز عوض شد و من از صميم قلب مىخواستم كه هر كمكى از دستم ساخته است، انجام بدهم.

حقيقت اين است كه به محض تغيير نگرش و برداشت، همهچيز ناگهان عوض مىشود.

كليد يا راهحل هر مسئلهاى اين است كه به شيشههاى عينكى كه به چشم داريم بنگريم؛ شايد هر از گاه لازم باشد كه رنگ آنها را عوض كنيم و در واقع برداشت يا نقش خودمان را تغيير بدهيم تا بتوانيم هر وضعيتى را از ديدگاه تازهاى ببينيم و تفسير كنيم.

آنچه اهميت دارد خود واقعه نيست، بلكه تعبير و تفسير ما از آن است.

 

مفهوم چيزهاى گوناگون نه در خود آنها

كه در نگرش ما نسبت به آنها نهفته است.

                                                                                 آنتوان دُسنت اگزوپرى

 

برگرفته از جلد اوّل کتاب «مـن و مـا!» - داستانهای کوتاه و شگفت‌انگیز

چاپ اوّل: پاییز 92 / چاپ ششم: بهار 93

مترجم و گردآور: امیررضا آرمیــون

نشر: ذهن آویز

فروش در کلیه کتابفروشی‌ها و شهر کتاب‌ها

فروش پستی: مؤسسه گسترش فرهنگ و مطالعات (02177351016)

فروش اینترنتی: www.Bekhan.com

 

اشتراک گذاری در فیسبوک بازگشت
  • فریماه ٣١ تیر ١٣٩٤
    ( حدود ٤ سال پیش )
    عالی بوداگه میشه در مورد فرق خوش بینی وبی توجهی چیزی بگین ایا باخوش بینی جامعه بهترمیشه یا با واقع بینی متلا وقتی انجام کاری اشتباه است دلیلی برای خوش بینی هست؟؟؟
    پاسخ

نام :  
ایمیل :  
متن :  
  ارسال نظر

ارتباط با ما

نام :
ایمیل :

عضویت در باشگاه خوانندگان کتاب های دکتر آرمیون:

1) اشتراک ایمیلی:
 

2) ارسال یک پیامک خالی به شماره: 3000909070

آخرین ها: